а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

погани

поганат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 7873
1. Прави нешто да биде нечисто.
Англиски: pollute Албански: fëlliq, ndyj
Примери:
Ги избрка кучињата да не го поганат дворот.
2. сквернави
Англиски: sacrilege Албански: përdhosje
Употреба: Религија
Примери:
Да ги истераме овие неверници, да не ја поганат светата земја.
3. (погани јазик / уста) Зборува лоши работи.
Англиски: calumniate Албански: shpif, përflas
Употреба: Преносно значење
Примери:
Немој да си го поганиш јазикот.