а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поганец

мн. поганци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22291
1. поган човек
Англиски: villain Албански: fëlliqash
Примери:
За тој поганец нејќам да чујам.
2. друговерец, туѓинец
Англиски: pagan Албански: pagan
Употреба: Религија
Примери:
Верувајте дека некрстените поганци не се полоши од нашите.
Изведенки
поганка ж.
мн. поганки