а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повјаса

повјасаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30313
вјаса
Англиски: hurry
Употреба: Разговорно
Примери:
Повјаса со него да ја помине реката.
Изведенки
повјасува несв.
повјасуваат
повт.