а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повторлив

повторливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 23297
Што може да се повтори.
Англиски: repeatable
Примери:
Успехот е повторлив ако се работи сериозно.
Изрази
(грам.) Повторлив глагол - што означува дејство кое се повторува одвреме-навреме.