а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повратник

мн. повратници
Вид збор: Именка, машки род
Лице што се вратило по подолго време во својата земја.
Англиски: repatriate
Употреба: Општество
Изведенки
повратничка ж.
мн. повратнички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи