а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повоен

повоениот
Вид збор: Придавка
Што припаѓа, што се однесува на времето по определена војна.
Англиски: post-war
Примери:
Повоена генерација.
Повоени услови.
Повоена изградба на земјата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи