а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поводник

мн. поводници
Вид збор: Именка, машки род
Водило, повод (јаже со кое се води добиток).
Примери:
Кучињата брзо се навикнуваат да се одзиваат на име, на носење огрлица и водење на поводник уште додека се мали.
По медиумите се рашири веста дека законот за поводник и заштитна маска, ќе почне секојдневно да се применува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи