а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поводлив

поводливиот
Вид збор: Придавка
Што лесно се поведува по друг, лесно паѓа под туѓо влијание.
Англиски: susceptible
Изведенки
поводливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи