а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повлечен

повлечениот
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) повлече
Англиски: withdrawn Албански: tërheq
2. Осамен, затворен во себе, срамежлив, ненаметлив.
Англиски: withdrawn Албански: i mbyllur
Примери:
Живееше скромно и повлечено.
Изведенки
1. повлечено прил.
Пример: Живееше скромно и повлечено.
2. повлеченост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи