а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повлачи

повлачат
Вид збор: Глагол, свршен
Влачи малку, кратко време.
Изведенки
1. повлачува несв.
повлачуваат
повт.
2. повлачување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи