а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повласти

повластат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави, доведе некого во повластена положба; привилегира некого.
Англиски: privilege, prefer
Примери:
Директорот со ништо не може од политички, лични, пријателски, роднински или кои било други причини некого да повласти или неоправдано да казни.
Изведенки
1. повластува несв.
повластуваат
2. повластување ср.