а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повласти

повластат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави, доведе некого во повластена положба; привилегира некого.
Англиски: privilege, prefer
Примери:
Директорот со ништо не може од политички, лични, пријателски, роднински или кои било други причини некого да повласти или неоправдано да казни.
Изведенки
1. повластува несв.
повластуваат
2. повластување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи