а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повластица

мн. повластици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 56565
Посебно право, поволен услов, погодност што се дава некому за нешто.
Англиски: preference
Примери:
царинска повластица
ЈСП нема повластици за невработените.