а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повластен

повластени
Вид збор: Придавка
Ранг: 10391
Што овозможува повластица, што има повластици.
Англиски: privileged
Примери:
повластен билет
повластена положба
повластен сталеж