а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повлада

повладаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 50386
совлада, завладее, овладее, опфати
Примери:
Полека целото село го повлада.
Сета снага беше му ја повладале болките.
Изведенки
1. повладува несв.
повладуваат
2. повладување ср.
глаг. им.