а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повиши

повишат; повишил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17784
1. Изрази нешто во повисок степен.
Англиски: rise
Примери:
Повиши глас.
Повиши расположение.
Повиши интерес.
2. покачи
Англиски: increase
Примери:
Дунав го повиши своето ниво.
3. (се повиши) Стане повисок, поизразен.
Англиски: increase
Примери:
Притисокот ѝ се повишил.
Изведенки
1. повишува несв.
(се) повишуваат
2. повишување ср.
глаг. им.