а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повисок

повисоки
Вид збор: Придавка
Ранг: 1026
Компаратив од висок.
Англиски: higher
Примери:
Колку повисок стандард, колку повеќе пари во државната каса, толку побогато општество.
Изведенки
повисоко прил.