а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повикан

повикани
Вид збор: Придавка
Ранг: 10228
1. (глаг. прид.) повика
2. Што е определен, должен, обврзан за нешто.
Англиски: obliged
Примери:
Командантот е повикан за акциите на одредот.
3. Што е надлежен, меродавен.
Англиски: responsible
Примери:
Судиите се повикани да ја бранат правдата.
4. способен, подготвен
Англиски: competent
Примери:
Јас не се чувствувам повикан да ти давам совети за таа работа.
Изведенки
повиканост ж.