а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повие

повијат; повиј, повијте; повив, повија; повил; повиев, повиеја; повиел; повиен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17074
1. Завитка, обвие дете во пелени.
Англиски: change diapers Албански: mbështjell
Примери:
Бабата го пови бебето во нова пелена.
2. Завитка, замота во нешто.
Англиски: wrap Албански: mbështjell
Примери:
Го пови со ќебето да не му достуди.
3. свие, свитка, наведне
Англиски: bend Албански: përkulem
Примери:
Снегот ги повил доземи гранките на дрвјата.
Годините во благ лак ја повиле нејзината става.
Слушаше внимателно со повиен врат кон пријателот.
4. (се повие) Се завитка, замота во нешто.
Албански: mbështjell
5. Вие малку, кратко време.
Англиски: howl Албански: ulërij
Примери:
Ќе повијат, повијат, а после како волците да ги немало.
Изведенки
1. повива несв.
(се) повиваат
2. повивање ср.