а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повидок

мн. повидоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11715
1. Простор што може да се опфати со поглед.
Англиски: horizon Албански: horizont
Примери:
На повидок се појави човек на коњ.
На повидок се нови, млади сили на општеството.
Промената на власта не е на повидок.
2. Круг на знаење, на сознанија.
Англиски: cognition Албански: horizont njohurish
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој го проширува органскиот свет, откривајќи нови повидоци кон зоологијата и ботаниката.