а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повивка

мн. повивки
Вид збор: Именка, женски род
1. Тоа што служи за повивање (пелена, платно).
Англиски: wrapping Албански: mbështjellës
Употреба: Ботаника
2. Вид плевелно и украсно растение што се лози со цветови во форма на чадорче.
Латински: Convolvulus arvensis Англиски: Field Bindweed Албански: lloj lule
Употреба: Ботаника