а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повиваче

мн. повивачиња
Вид збор: Именка, среден род
Мало дете, бебе што се повива во пелени.
Англиски: infant
Примери:
Е, стар пријателе, од дете повиваче си ги знаеме суратите.