а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повеќе

Вид збор: Префикс
Како прв дел од сложен збор значи дека означеното со вториот дел се содржи, го има во поголем број.
Англиски: multi
Примери:
повеќедневен, повеќеслоен
FlexiMac
 менување на македонски глаголи