а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повеќејазичен

повеќејазични
Вид збор: Придавка
Што е на повеќе јазици; што говори на различни јазици.
Англиски: multilingual
Примери:
повеќејазичен документ
повеќејазично население
Изведенки
повеќејазичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи