а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повеќефазен

повеќефазниот
Вид збор: Придавка
Што има повеќе фази, што се одвива во повеќе фази.
Англиски: multiphase
Примери:
повеќефазен развој