а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повеќето

Вид збор: Именка, среден род
Како именка од повеќе, членувано - повеќето - поголемиот број, дел; мнозинството.
Англиски: majority Албански: shumicë
Примери:
Повеќето гласаа против.
Повеќето не се вратија.
Повеќето беа нашинци.
Повеќето отидоа предвреме.
Повеќето беа неквалификувани за таква работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи