а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повеќестран

повеќестраниот
Вид збор: Придавка
1. Што има повеќе страни.
Англиски: polygonal
Примери:
повеќестрана фигура
2. Што се однесува на повеќе страни, на повеќе обележја, особености.
Англиски: multilateral
Примери:
повеќестран пристап
повеќестран интерес
повеќестрана анализа
Изведенки
1. повеќестрано прил.
Пример: Тоа прашање треба повеќестрано да се разгледа. Повеќестрано образован кадар.
2. повеќестраност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи