а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повеќестепен

повеќестепениот
Вид збор: Придавка
1. Што се состои од повеќе раздели, делови.
Англиски: multistage
Примери:
повеќестепена ракета
2. Што поминува низ повеќе стадиуми, степени во својот развој, тек.
Англиски: multistage
Примери:
повеќестепено образование
FlexiMac
 менување на македонски глаголи