а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повеќесложен

повеќесложниот
Вид збор: Придавка
Што се состои од повеќе слогови.
Англиски: polysyllabic
Употреба: Лингвистика
Примери:
повеќесложен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи