а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повеќепартиски

повеќепартискиот
Вид збор: Придавка
Што има или се состои од повеќе партии.
Англиски: multiparty
Употреба: Политика
Примери:
Први повеќепартиски избори.
Повеќепартиски систем.
Повеќепартиска коалиција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи