а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повеќенационален

повеќенационалниот
Вид збор: Придавка
Што се состои од повеќе нации или припадници на народи.
Англиски: multinational
Примери:
повеќенационална држава
повеќенационален состав на населението
Изведенки
повеќенационалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи