а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повеќенаменски

повеќенаменскиот
Вид збор: Придавка
Што има повеќе намени, што е наменет за повеќе цели.
Англиски: multipurpose
Примери:
повеќенаменски апарат
повеќенаменска употреба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи