а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повеќемина

Вид збор: Прилог
За лица - повеќе луѓе, повеќе души.
Англиски: several
Примери:
Повеќемина чекаа надвор.
Повеќемина му откажаа.
Изведенки
повеќемината само мн.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи