а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повеќемесечен

повеќемесечни
Вид збор: Придавка
Што има, што трае повеќе месеци.
Примери:
Повеќемесечните борби престанаа.
Повеќемесечно отсуство.
Повеќемесечно бебе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи