а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повеќекратен

повеќекратни
Вид збор: Придавка
Што се повторува повеќе пати.
Англиски: multiple
Примери:
повеќекратен милионер
повеќекратни разговори
повеќекратен успех
Изведенки
1. повеќекратно прил.
Пример: Повеќекратно се зголеми. Повеќекратно се засили.
2. повеќекратност ж.
Својство на тоа што е повеќекратно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи