а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повеќекомпонентен

повеќекомпонентниот
Вид збор: Придавка
Што е составен од повеќе компоненти, што има повеќе компоненти.
Англиски: multi-component
Примери:
повеќекомпонентен состав
повеќекомпонентна смеса
FlexiMac
 менување на македонски глаголи