а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повеќеклеточен

повеќеклеточни
Вид збор: Придавка
Што содржи повеќе клетки.
Англиски: multi-cellular
Употреба: Биологија
Примери:
Повеќеклеточни организми.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи