а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повеќезначен

повеќезначни
Вид збор: Придавка
Што има повеќе значење.
Англиски: ambiguous
Примери:
Повеќезначен збор.
Изведенки
повеќезначност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи