а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повеќедневен

повеќедневни
Вид збор: Придавка
Ранг: 27268
Што има, што трае повеќе дена.
Англиски: lasting several days
Примери:
Повеќедневно советување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК