а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повеќедецениски

повеќедеценискиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 50543
Што се одвива повеќе децении.
Примери:
Бескрупулозен повеќедецениски лов на охридската пастрмка и белвица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК