а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повечерие

мн. повечерија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 32288
1. Една од одделните црковни служби; вечерна, повечерје, полноќница.
Англиски: evening prayer Албански: një nga shërbimet kishtare, parambrëmje
Употреба: Црковен термин
2. Сигнал за спиење од труба.
Употреба: Воен термин
Примери:
Уште не свирело повечерје.
Изведенки
повечерје ср.
мн. повечерја