а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повесели

(се) повеселат
Вид збор: Глагол, свршен
Помине во веселба кратко време.
Англиски: enjoy
Примери:
Се собрале да се повеселат.
Изведенки
повеселува несв.
(се) повеселуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи