а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поверува

поверуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Прифати нешто за вистина.
Англиски: trust Албански: besoj
Примери:
Никој не би поверувал дека тие ќе станат политички лидери на земјата.
Сите му поверуваа.
Никој не можеше да поверува во тоа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи