а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повене

повенат; (ќе) повенев, (ќе) повенеа, (ќе) повенел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36085
1. За растение - изгуби свежина, боја.
Англиски: dry up
Употреба: Ботаника
2. За човек - изгуби снага, свежина, боја на лицето.
Англиски: dry up
Употреба: Преносно значење
Примери:
Уште млада, повена од жал.
Изведенки
1. повенува несв.
повенуваат
2. повенување ср.
глаг. им.