а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повелбен

повелбениот
Вид збор: Придавка
Што има карактер на повелба, на заповед.
Англиски: dominating
Примери:
Му се обрати со повелбен тон.
Изведенки
повелбено прил.
Пример: Го праша остро, повелбено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи