а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повела

повелаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. владее, раководи, заповеда, наредува
Англиски: rule Албански: sundoj, urdhëroj
Примери:
Треба да се знае кој повела во оваа земја.
Кој е најстар, тој ќе повела.
2. (ме, те, го, ... повела) Заповеда на некого.
Англиски: command Албански: urdhëroj
Примери:
Зар тој мене да ме повела.
Наместо тој нив, тие него го повелаат.
3. (ми, ти, му, ... повела) Заповеда некому.
Англиски: command Албански: urdhëroj, komandoj
Примери:
Немам никој дома да ми повела.
Тој сакал да им повела на аргатите.
Изведенки
повелање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи