а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повез

мн. повези
Вид збор: Именка, машки род
1. (само едн.) Подврзување на книга, ставање на корици.
Англиски: binding Албански: të lidhurit e librit
Примери:
Книгата е дадена за повез.
2. Корици на книга.
Англиски: cover Албански: kopertinë
Примери:
Тврд повез.
Кожен повез.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи