а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повее

повеат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За ветар - почне слабо да дува, да дувка.
Англиски: blow Албански: frynë lehtë
2. Вее малку, кратко време (ветар, снег со ветар).
Англиски: snow Албански: frynë era
Примери:
Повеа малку снег и престана.
3. За жито - вее малку, кратко време.
Англиски: sway Албански: gruhat
4. (се повее) Се вее на ветар малку, кратко време (знаме, платно).
Англиски: blow
FlexiMac
 менување на македонски глаголи