а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поведение

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. Начин на однесување со другите во својата средина, во општеството; карактер на постапките.
Англиски: behavior Албански: sjellje
Примери:
Пристојно поведение.
Лошо поведение.
2. Придржување, однос кон правилата на редот во училиштето, изразени во оценка.
Англиски: conduct Албански: sjellje
Употреба: Образование
Примери:
Примерно поведение.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи