а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поваса

повасаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. надвие, совлада
Англиски: overcome Албански: mund, pushtoj
Примери:
Оти жена не може лесно да поваса маж!
2. Биде надвиен или совладан.
Албански: pushtohem
Примери:
Кризата не поваса.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи